Patarimai

Šiuolaikiniai gydymo metodai sergantiesiems von Willebrando liga leidžia gyventi visavertį gyvenimą, tačiau nederėtų ligos ignoruoti – geriau išmokti su ja gyventi. Šie patarimai padės geriau perprasti ligą.

1. Fizinis aktyvumas ir sveikata

Fizinis aktyvumas svarbus kiekvienam žmogui, tačiau žmonės, kuriems padidėjęs kraujavimo pavojus, norėdami sumažinti riziką, privalo pasižymėti itin gera pusiausvyra, jėga ir vikrumu. Sportas ir fiziniai pratimai sustiprina raumenis, padidina lankstumą ir sumažina kraujavimo riziką. Būdami atsargūs apšildami ir planuodami gydymą krešėjimo faktoriais kartu su fiziniais pratimais, sergantieji Willebrando liga gali užsiimti sportu ir kita fizine veikla taip pat, kaip ir sveikieji. Vis dėlto reikėtų vengti sporto šakų, kuriose lengva susižeisti, pvz., bokso ar imtynių.

2. Medicininė priežiūra

Sergantiesiems von Willebrando liga verta prisiminti, kad, kaskart kreipdamiesi į gydymo įstaigą, jie turėtų informuoti slaugos personalą apie savo ligą ir padidėjusią kraujavimo riziką. Jei planuojama operacija arba kita invazinė procedūra, iš anksto reikėtų kreiptis į kraujo krešėjimo centrą.
 
Kasdieniame gyvenime reikėtų atkreipti dėmesį į kelias svarbias smulkmenas.
· Visada nešiokitės kraujavimo kortelę su savimi. Joje turėtų būti pateikta informacija apie Jūsų diagnozę ir gydymą, įskaitant kraujo krešėjimo centro ar Jus gydančio gydytojo telefono numerį.
· Venkite vaistų, kurių sudėtyje yra acetilsalicilo rūgšties (pvz., aspirino). Tačiau galite vartoti vaistus, kuriuose yra paracetamolio.
· Moterys, sergančios von Willebrando liga, turėtų apie tai informuoti jas gydantį ginekologą. Taip pat jos turėtų kreiptis į Jas gydantį gydytoją hematologą arba krešėjimo centrą nėštumo periodu.
· Visi skiepai sergantiesiems von Willebrando liga turėtų būti skiriami po oda, nes skiepijimas į raumenis gali sukelti vidinį kraujavimą.

3. Informacija tėvams

Tėvams, auginantiems von Willebrando liga sergančius vaikus, dažnai sunku rasti pusiausvyrą tarp noro apsaugoti savo vaiką ir pastangų neapriboti vaiko laisvės. Sunkiausia tėvams išleisti mažylį į ugdymo įstaigą ir kitur, kur jo nepasieks saugantis tėvų žvilgsnis. Svarbiausia, kad darželio, mokyklos, dienos priežiūros centro ir kitų įstaigų, kuriose mažylis leidžia laiką, personalas būtų informuotas apie vaiko ligą, kad vaikui būtų sudarytos saugios sąlygos, o veikla parinkta pagal vaiko galimybes.

4. Domėkitės savo liga

Sužinokite kuo daugiau apie von Willebrando ligą ir susiraskite žmonių, turinčių panašių negalavimų. Lietuvoje kraujo krešėjimo sutrikimų turintys žmonės yra susibūrę į Lietuvos žmonių, sergančių hemofilija, asociaciją, apie jos veiklą galite sužinoti čia.

 

Dažniausiai užduodami klausimai